וואטסו טיפול במים

וואטסו טיפול במים

ענת פרידמן

וואטסו טיפול במים התחיל בקליפורניה, באמצע שנות השבעים,  כאשר הרולד דול הציף אנשים על המים תוך כדי יישום מתיחות   עקרונות של הזן שיאצו שהוא למד ביפן. במזרח, מתיחות כדרך לפתוח את הערוצים אשר אנרגיית הצ'י זורמת דרכן, עתיקה יותר מהאקופנטורה (דיקור סיני). המתיחות מחזקות ומעלות את רמת  הגמישות של השריר. מים חמים, אשר משויכים על ידי רבים, למצב העמוק ביותר של התעוררות הרגיעה והמדיטציה, מהווים את האמצעי האידיאלי לטיפול. התמיכה של המים מורידה את המשקל מהחוליות ונותנת לעמוד השדרה לנוע בדרך שהיא בלתי אפשרית ביבשה. משיכות ופיתולים עדינים והדרגתיים משחררים את הלחץ מנוקשות בעמוד השדרה הממוקמת בעצבים ועוזרת לשנות כל תפקוד לקוי שהלחץ יכול לגרום לאיברים אשר משורתים על ידי עצבים אלו. מקבל טיפול הוואטסו חווה ומתנסה בגמישות גדולה יותר ובתחושת חופש. בזמן טיפול הוואטסו יכולים לעלות מגוון של רגשות  דרך שחרור התהליך של הזרימה המתמשכת.  לכן   מתמודדים  עם החיים מחוץ למים עם יותר גמישות וקור רוח.

עוד עקרון של זן שיאצו, הוא חיבור עם הנשימה, מה שלוקח למימד חדש בוואטסו. ביבשה, בטיפול שיאצו קלאסי, הנשימה מתואמת עם העברת משקל לנקודות מסויימות לאורך הגוף. במים, התנועה הבסיסית ביותר :Water breath danceהיא

כאשר המטופל צף על הידיים של המטפל ועם הנשיפה, המטפל נותן למטופל לשקוע אל תוך המים.

הוואטסו עוזר להפחית מתח בשריר ולעלות את טווח התנועה. התמיכה של המים נותנת שחרור מהכוח שדוחס את המפרקים. התנועה דרך המים מעניקה מתיחה עדינה לכול הטווחים, לעמוד השדרה והגפיים תוך כדי שהלחץ או העומס יורד  ממפרקים אלו.

וואטסו טיפול במים היא תרפייה פסיבית של הגוף, התומכת ומזיזה בעדינות בן אדם דרך מים חמים בתנועות זורמות ואלגנטיות. הוואטסו מביא למצב רגיעה עמוק עם שינויים דרמטיים במערכת העצבים האוטונומית. דרך השקטה של המערכת הסימפטטית  והגברה של מערכת העצבים הפאראסימפטטית. לוואטסו יש השפעה עמוקה על מערכת העצבית-שרירית של הגוף. היא משפרת את מערכת זו ואז שינויים פזיולוגים מתרחשים דרך הגוף. שינויים אלו יכולים להשפיע על:

איזון קצב הלב

קצב ועומק של הנשימה

איזון לחץ הדם

הפחתת מתח בשרירים.

חיזוק תגובה של המערכת החיסונית.

שיפור של מערכת העיכול.

שיפור דפוסי שינה

הפחתת כאב

מפחיתה חרדה

הפחתת "כאב" רגשי

בהיבט הרגשי-מנטלי ורוחני הוואטסו מהווה  היקף מיוחד של רגיעה- שקט  היוצר מה שאנשים רבים מייחסים ל"מדיטציה רגעית". המים מספקים סביבה כמעט חסרת משקל, אשר משחררים את עמוד השדרה ומרגיעים שרירים תפוסים וכואבים. המפרקים משתחרים בנועם דרך הזרימה החמה של המים  המתערבבת סביב הגוף. הוואטסו יכול   ליצור תחושה של מרחב,  תחושה של משהו נצחי – מרחב שבו לזמן אין משמעות. זה קורה כשנכנסים  למצב תודעה עמוק שנקרא: גלי אלפא, מצב זה מעניק לגוף את המנוחה עמוקה הנדרשת כדי שהגוף יוכל להחזיר את עצמו לאיזון- לריפוי. התנועה והדממה רוקדות בהרמוניה עם הנשימה כאשר מקבל הטיפול מוזמן לשחרר באופן מוחלט. המים מאפשרים לתנועה עדינה לקחת את הגוף,נפש ורוח לחוויה עמוקה של הרפייה. לעיתים קרובות מתחברים מקבלי הטיפול בחזרה למקום של הרמוניה ואיזון בתוך עצמם.

מצבים בהם לא מומלץ טיפול וואטסו

* אפליפסיה

* חום גבוהה

* כשל הספקת  לב

* זיהום דם

* כשל של מע' חיסון

* מחלות ממאירות

* פצעים  פתוחים

* דלקות בשלפוחית השתן וקנה הנשימה.